W dniach 13 14 lutego 2025 roku odbyła się w naszej szkole zorganizowana przez Wydawnictwo Żwakowskie Ogólnopolska Akcja Czytelnicza: „Luty z Cukierkiem Książka z pazurem”. Akcja związana była z serią ksiażek o kocie Cukierku, autorstwa p. Waldemara Cichonia. W ramach akcji uczniowie z klasy 3a i 3b wzięli udział w Konkursie Pięknego Czytania.
Dzieci czytały wybrane przez siebie rozdziały z książki : „Cukierku, Ty łobuzie”.Poza tym wydarzeniem, w ramach akcji, wybrani uczniowie z klasy ósmej czytali dzieciom z klasy pierwszej wybrane rozdziały z serii książek o Cukierku.
Tekst i zdjęcia: Anna Glaesel
Ogólnopolska akcja czytelnicza „Luty z Cukierkiem Książka z pazurem”
05.03.20257
Likwidacja szkoły komunikat
03.03.2025Zgodnie z Uchwałą Nr VIII/136/24 Rady Miasta Tychy z dnia 19 grudnia 2024 r., likwiduje się z dniem 31 sierpnia 2025 r. Szkołę Podstawową dla Dorosłych wchodzącą w skład Zespołu Szkół nr 5 w Tychach przy ul. Edukacji 11.
W załączeniu :
Zapisy do przedszkoli publicznych na rok 2025/2026
19.02.202512 lutego 2025 r. rusza nabór do przedszkoli publicznych. Serdecznie zapraszamy do zapisów. Wszystkie Tyskie przedszkola publiczne zapewniają wysokiej jakości opiekę, wychowanie i edukację przedszkolną. Na rok szkolny 2025/2026 łącznie w placówkach przygotowano 900 wolnych miejsc.
O przyjęcie do przedszkoli mogą ubiegać się dzieci w wieku 3 – 6 lat zamieszkałe na terenie Miasta Tychy. Aby zapisać dziecko należy wypełnić elektroniczny formularz wniosku dostępny na stronie https://przedszkola-tychy.nabory.pl lub wypisać ręcznie wniosek o przyjęcie, który można pobrać na stronie lub w dowolnej placówce przedszkolnej. Rekrutacja trwa do 6 marca 2025 r.
Więcej informacji o rekrutacji znajduje się na stronie https://przedszkola-tychy.nabory.pl
Źródło informacji: https://oswiata.tychy.pl/
(32) 20-77-077 – interwencyjna linia telefoniczna na potrzeby akcji „Bezpieczne Ferie 2025”
14.02.2025Zgodnie z zaleceniem Wojewody Śląskiego nr ZKIII.68.9.4.2024 z 30 grudnia 2024 r. w czasie trwania akcji „Bezpieczne Ferie 2025” funkcjonować będzie całodobowa interwencyjna infolinia telefoniczna o numerze 32 20-77-077, obsługująca zgłoszenia dotyczące nieprawidłowości w organizacji zimowego wypoczynku. Podstawą podjęcia działań przez Kuratorium Oświaty w Katowicach i Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach będzie zgłoszenie nieprawidłowości w zakresie wypoczynku dzieci i młodzieży, w szczególności niedopełnienia przez organizatorów obowiązków określonych w art. 92c ustawy o systemie oświaty (Dz. U. z 2024 r. poz.750,ze zm.).
Zgodnie z ww. przepisem do obowiązków tych należy zapewnienie:
- bezpiecznych i higienicznych warunków wypoczynku w obiekcie lub na terenie spełniającym wymagania ochrony przeciwpożarowej, ochrony środowiska oraz warunki higieniczno-sanitarne, określone w przepisach o ochronie przeciwpożarowej, ochronie środowiska i Państwowej Inspekcji Sanitarnej, a w przypadku wypoczynku z udziałem dzieci i młodzieży niepełnosprawnej w obiekcie lub na terenie dostosowanym do potrzeb wynikających z rodzaju niepełnosprawności uczestników wypoczynku,
- wykwalifikowanej kadry wypoczynku,
- dostępu do opieki medycznej,
- realizacji programu wypoczynku i zajęć dostosowanych do wieku, zainteresowań i potrzeb uczestników, ich stanu zdrowia, sprawności fizycznej i umiejętności,
- żywienia zgodnego z zasadami higieny żywienia,
- bezpiecznego korzystania z wyznaczonego obszaru wodnego,
- bezpiecznego przebywania w górach,
- odpowiedniego stanu technicznego środka transportu przewożącego dzieci i młodzieżna wypoczynek.
Na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej, pod adresem internetowym: https://wypoczynek.men.gov.pl dostępna jest ogólnopolska baza zgłoszonego wypoczynku dzieci i młodzieży, w której możecie Państwo uzyskać informacje dotyczące organizatora i miejsca wypoczynku na terenie województwa śląskiego.
Konkurs OMNIBUS
12.02.2025Dnia 7 lutego trzyosobowa reprezentacja uczniów klas VI, Urszula Pacyga, Paweł Strąk i Nikodem Wolski wzięli udział w powiatowym konkursie interdyscyplinarnym w języku angielskim OMNIBUS. Konkurs został zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 13 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana III Sobieskiego w Tychach. Oparty był na metodzie CLIL (Content and Language Integrated Learning) i przeprowadzony został w języku angielskim oraz języku polskim. Uczniowie mieli możliwość poszerzenia umiejętności z języka angielskiego oraz wiedzy ze wszystkich obowiązkowych przedmiotów w klasie VI. Podczas konkursu korzystali ze źródeł informacji i materiałów autentycznych. Drużyna szóstoklasistów zdobyła 5. miejsce. Gratulujemy!
Tekst i zdjęcia: Joanna Titz
Platforma EKO Tychy
12.02.2025Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła przystąpiła do programu- do platformy Eko Tychy, który promuje postawy ekologiczne w nowoczesnej formie! Program polega na wirtualnym rozwiązywaniu zadań, za które uczniowie zdobywają punkty.
W ramach programu:
- Uczniowie będą rozwiązywać zadania i quizy o tematyce ekologicznej.
- Zdobyte punkty przybliżą uczestników do nagród indywidualnych i grupowych.
- Będzie prowadzona międzyszkolna rywalizacja, w której możemy wspólnie osiągnąć świetne wyniki!
Zachęcamy wszystkich do udziału – to doskonała okazja, aby zdobyć wiedzę o ochronie środowiska, rywalizować z innymi szkołami i jednocześnie dobrze się bawić.
Dołączcie do zabawy i zdobywajcie punkty dla naszej szkoły!
Tekst: Katarzyna Rams
Sukcesy naszych uczniów:)
10.02.2025Gratulujemy!!!Nataniel Jeżowski, uczeń klasy 3b w niedzielę (9 lutego) wygrał Międzynarodowy Otwarty Turniej Judo w Sosnowcu. Pokonał wszystkich rywali w swojej kategorii wagowej do 34kg z roczników 2014 oraz 2015.
Tekst: Elżebieta Daniel
Rusza rekrutacja do klasy I oraz IV sportowej
09.02.2025Szczegóły w zakładce Strefa Rodzina-> Rekrutacja oraz na stronie internetowej https://sp-tychy.nabory.pl/
Bal karnawałowy
08.02.2025W piątkowe przedpołudnie w naszej szkole odbył się – tak długo oczekiwany przez uczniów klas I-III – bal karnawałowy. Tego dnia sala gimnastyczna zamieniła się w krainę pełną barwnych postaci z kreskówek i bajek. Dzieci bawiły się przy dobrze znanych utworach, chętnie śpiewały i uczestniczyły w zabawach. Po balu na uczestników zabawy, w każdej klasie czekał poczęstunek przygotowany przez rodziców. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze, a także przyniósł wiele radości naszym uczniom, co było głównym celem uroczystości.
Tekst i zdjęcia: iwona Antoszczyk
Zbiórka elektrośmieci
23.01.2025Uwaga! Po udanym I semestrze wznawiamy zbiórkę elektrośmieci!
Ponownie zachęcamy wszystkich naszych uczniów i rodziców do wzięcia udziału w akcji "Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci".♻️Akcja polega na zbiórce w szkole zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Zbieramy m.in zużyty sprzęt komputerowy, sprzęt gospodarstwa domowego- wszystko co jest na prąd lub baterie np. żelazka, odkurzacze, pralki, kuchenki.🔌🪫🖥Im więcej zbierzemy sprzętu, tym lepiej ponieważ za zebrane elektroodpady szkoła otrzyma nagrody.
Proszę o przynoszenie sprzętu w godzinach 7.00- 13.00 na "woźniówkę" do pana konserwatora.
Bądźmy EKO !!!💚💙💚
Tekst: Katarzyna Rams
Dzień Otwarty- Zapraszamy!
08.01.2025
Zmień granie na programowanie
23.01.2025
Terminy postępowania rekrutacyjnego
21.01.2025
🍎🍊Zajęcia na temat zdrowego odżywiania🥕🫑
18.01.2025🍎🍊Zajęcia na temat zdrowego odżywiania🥕🫑Klasy 1-3 wzięły udział w bardzo ciekawych i pełnych wiedzy spotkaniach z panią dietetyk. Uczniowie utrwalili swoją wiedzę na temat piramidy zdrowia, dowiedzieli się, jakie zdrowe pokarmy powinny znajdować się w szkolnych śniadaniówkach, czym grozi nadmierne spożywanie słodyczy i dań typu "fast food" oraz jak ważna dla zdrowia i dobrego samopoczucia jest codzienna dawka ruchu.
Tekst i zdjęcia: Ewa Celińska
4
🚓 Zajęcia z pierwszej pomocy 🚑
13.01.2025Uczniowie klas 1-3 wzięli udział w zajęciach z zakresu pierwszej pomocy przeprowadzonych przez pracowników Straży Miejskiej. Dzieci dowiedziały się, jak rozpoznać osobę potrzebującą pomocy, co robić w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia innej osoby, utrwaliły znajomość numerów alarmowych oraz dowiedziały się, że w przypadku małych dzieci, pierwszą pomocą jest przede wszystkim odpowiednia reakcja na zagrożenie - wezwanie na pomoc osoby dorosłej i zawiadomienie służb ratunkowych dzwoniąc pod numer 112.
Tekst i zdjęcia: Ewa Celińska
5
Konkurs plastyczno - językowy
01.01.2025Regulamin szkolnego konkursu plastyczno-językowego
Picture Dictionary
Cele konkursu:
1. rozwijanie zainteresowań językiem obcym;
2. motywowanie uczniów do doskonalenia sprawności językowych;
3. zachęcenie do rozwijania zdolności plastycznych uczniów i umożliwienie ich zaprezentowania.
Przedmiot oceny pracy konkursowej:
1. Konkurs polega na wykonaniu pracy plastycznej obrazującej znaczenie wybranego słowa w języku angielskim związanego z Nowym Rokiem, na przykład słowo “celebration” (“uroczystość/święto/obchody”) przedstawiamy za pomocą fajerwerków/balonów/konfetti ułożonych w kształcie liter.
2. Kryteria oceny pracy plastycznej zgłoszonej do konkursu:
a) zgodność z regulaminem i tematyką konkursu;
b) poprawność językowa;
c) pomysłowość;
d) estetyka pracy;
e) samodzielność.
Warunki konkursu:
1. Konkurs organizowany jest dla uczniów klas VI – VIII SP nr 36 im. Narodów Zjednoczonej Europy w Tychach.
2. Każdy uczestnik może wykonać jedną pracę, nie dopuszcza się prac zbiorowych.
3. Format: A3 lub A4.
4. Technika plastyczna: dowolna.
5. Praca konkursowa musi być podpisana (imię, nazwisko, klasa).
6. Pracę konkursową należy przekazać nauczycielom języka angielskiego (p. Aleksandra Panczek lub p. Joanna Titz).
7. Ostateczny termin składania prac: 31 stycznia 2025 r. (piątek). Po tym terminie prace nie będą przyjmowane.
8. Wystawa prac i ogłoszenie wyników: luty 2025 r.
Zapraszamy do udziału w konkursie!
Organizatorki konkursu: Aleksandra Panczek, Joanna Titz
Sukcesy naszych uczniów:)
23.12.2024
Lód jest kruchy, życie również!
23.12.2024
Wesołych Świąt!!!
19.12.2024
XII Bieg Dziewięciu Górników
17.12.2024W poniedziałek 16 grudnia uczniowie z klasy 6b wzięli udział w Biegu Dziewięciu Górników. Celem wydarzenia było upamiętnienie tragicznej pacyfikacji kopalni “Wujek” 16 grudnia 1981 r. oraz oddanie hołdu zastrzelonym górnikom. Pierwszym punktem tego dnia było złożenie kwiatów oraz zapalenie znicza pod Lampą Górniczą na osiedlu A. Następnie uczniowie udali się do Katowic, gdzie wspólnie z innymi uczestnikami przebiegli wyznaczoną trasą do mety pod Krzyżem-Pomnikiem przy kopalni Wujek. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal. Gdy wszyscy ukończyli bieg rozbrzmiały syreny alarmowe dając znak do chwili zadumy. Następnie przy akompaniamencie orkiestry górniczej został odśpiewany hymn narodowy, a przemówienie wygłosił dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności Robert Ciupa. Na koniec delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem.
Tekst i zdjęcia: Magdalena Frączek